Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog

Présentation

  • : Solar - Plexus
  • : Le Solar Plexus est le chakra du bien-être personnel, De notre ego, de notre énergie émotionnelle pour être en harmonie avec soi et avec son entourage dans un esprit de tolérance. Ce feu, cette force, cette lumière et cette énergie dont il est le siège déterminent notre personnalité et, par conséquent, notre place dans la société et nos réactions par rapport aux conventions, aux règlements et aux lois ainsi que notre sens de la hiérarchie. Le Chakra du Plexus Solaire régit nos rapports avec le c
  • Contact

.

.

.

ALBUM DE MES PHOTOS

   

Articles Récents

23 février 2007 5 23 /02 /février /2007 20:47Fichier hébergé par Archive-Host.com                                      Simbad avec Charles Aznavour - le patriarche de la chanson française                                 REPORTAZHI me numer 1000

                                                                    - Le reportage numéro 1000 -
 
... Nuk e di pse, qysh prej disa ditesh, me kish hypur ne koke e deshiroja te dija, se sa reportazhe kam realizuar gjate ketyre viteve qe punoj, ne France 3 Television. Ne fakt, per kete gje nuk jam interesuar kurre dhe, ne pergjithesi, per punen time nuk kam pasur deshire te flas asnjehere hollesisht as me miqte e, padyshim, kurre publikisht.
Sot, pasi u ktheva nga xhirimet e piva nje çaj me kolegun tim Olivier Prax, ngjita shkallet dhe shkova pothuajse ne menyre inkoshinete, ne zyren e dokumentacionit. Dhe, pyeta Christine -n nje nga grate teper te sjelleshme qe punon atje, pikerisht se sa reportazhe kisha xhiruar gjer me sot, 23 shkurt 2007. Dhe, dihet, me mjetet e sotme te informacionit elektronik, çdo gje mund te mesohet brenda pak sekondash. Tre kater "clic" mbi tastire dhe Christine m'u pergjej:
- Sot eshte, pikerisht, reportazhi yt i njemijte ... !
Per nje çast u shtanga ... Mon Dieu !... Nje mije reportazhe ne France 3 ...?
Njemije here me kamera neper Aquitaine, Bordeaux, Agen, Mont de Marsan, Pau, Libourne e shume vende te tjera brenda e jashte Frances, per te xhiruar reportazhe nga me te ndryshmet. Nuk kam kohe te bej bilance e te kthehem mbrapa ne kujtime, nga qe ato jane kaq te shumta - sa qe do te me duhej shume kohe - e ne to mund te ngaterohesha fare keq. Ne fakt, jane shume vite, shume mbresa, shume emocione. Shpesh here, lodhje gjer ne ekstrem por edhe kenaqesi. Rruge te gjata, shume rruge: neper autostrada, pyje, qytete e fshatra. Naten e diten. Ne takime me njerez e personalitete, te thjeshte e te degjuar.
Nje realitet krejt tjeter nga ai i Shqiperise se dikureshme totalitare, me kronika televizive
absurde. Me mbjellje misri, korrje gruri, pleherime, novatore, realizime planesh, pleniume, sekretare partie, pervjetore brigadash partizane e te tjera e te tjera, per te cilat, me gjate e hollesisht, kam shkruar ne librin tim "Post-scriptum per diktaturen"..
Nderkohe, kjo pune ne France, per mua, ishte nje NISJE kryekeput nga e para. E, mbi te gjitha, ishte dhe mbetet mbetet nje shkolle e re, pa fund, ne drejtim te persosjes se njohurive e me gjere. Nje shkolle krejt e re e nisur nga fillimi, me deshiren per ta harruar krejtesisht, te kaluaren. Nje fillim i veshtire, por kurajoz dhe ambicioz e pas kesaj, nje pervoje e grumbulluar ne vite, mes kolegesh te pergatitur mjaft mire profesionalisht. Njerez me sens te larte pergjegjesie si edhe me nje fryme angazhimi te lavderueshme ne pune. Profesioniste te nje gazetarie e cila s'e pranon kurre medikoritetin, mashtrimin, improvizmin, lodhjen, largimin nga vendi i xhirimit pa marre e verifikuar gjer ne fund, ate qe do t'i serviret shikuesit ...
Njemije reportazhe ne France 3 Television !
Dikur, kur isha i ri, ne fillim student, mesues ne Skrapar e pastaj, telekronist ne Vlore - nuk mund te mendoja KURRE se do te vinte nje dite qe do te punoja per nje televizion publik kombetar francez. Jo, kurre !
Por, ne jete çdo gje mund te ndodhe. Mendoj se edhe pesimisti me i vendosur, duhet te pranoje se nuk mund te thuhet asnjehere: KURRE ...E, pa perjashtuar Fatin si edhe Punen e palodhur, pikerisht keshtu ndodhi edhe me mua !
 
                                                     Simbad
 

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

La liste des reportages réalisés à France 3 Aquitaine.
(En fait, le numéro est 1001, parce que cette photo a et faite un jour après )

Partager cet article
Repost0

commentaires

T
Me behet shume qejfi per tu dhe do te doja te dija cilat jane reportazhet e tua per te thene ne familje - e shikon kete emisionin, eshte nje shqiptar qe e filmon .Edhe mua nuk me besohet te jem ne France dhe ne Paris. Pickoj veten shpesh (ha ha).Do te doja nje foto qe prezanton blogun tend se nuk i vjedh dot vete.Suksese te metejshme.
Répondre