Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog

Présentation

  • : Solar - Plexus
  • : Le Solar Plexus est le chakra du bien-être personnel, De notre ego, de notre énergie émotionnelle pour être en harmonie avec soi et avec son entourage dans un esprit de tolérance. Ce feu, cette force, cette lumière et cette énergie dont il est le siège déterminent notre personnalité et, par conséquent, notre place dans la société et nos réactions par rapport aux conventions, aux règlements et aux lois ainsi que notre sens de la hiérarchie. Le Chakra du Plexus Solaire régit nos rapports avec le c
  • Contact

.

.

.

ALBUM DE MES PHOTOS

   

Articles Récents

17 décembre 2012 1 17 /12 /décembre /2012 14:29

 

21690_4583513542583_1927854848_n.jpg

 

TRONDITJE

      Një grua e trondit  gjithnjë një burrë
      Siç po bën me mua edhe ti tani
      Ndonese ka vite qe ndezim njeri-tjetrin
      Llava e dashurise ende ngroh ne brendesi..
 
      Te shoh me vemendje, i pikelluar
      Per shkelqimin e zbehur te gjithckaje qe kishe:
      Per vijat e fytyres, damaret tinzare
      Qe vrasin cdo dite rinine tende te magjishme.
 
      Por besome, tani edhe me shume te dua
      Se atehere kur u njohem,vite me pare
      Se, vec dashurise, tani ka dhe shume dhembje
      Qe qendis zemren qe regetin ngadale.
 
      Tani edhe buzet kane nje shije tjeter
      Dhe zjarri i fshehur digjet ne thellesi
      Por mjafton fryma e ngrohte e njeri-tjetrit
      Qe prushi i mbuluar te ndizet perseri.
 
      Prandaj dashuria tani eshte me e rende
      Si nje statuje mermeri, qe gjithe shekujt mban.
      Dhe ne te dy jemi me te thelle se dikur.
      Jo dallge ne siperfaqe, qe i tall era ne oqean.
 
 
      Ne jemi amforat e qeta ne fund te detit
      Qe dashurine e kthyem ne nje perle ketu,
      Ndersa guacken e saj e flakem ne rini
      Dhe kushedi ne ç’brigje endet tej-tehu.

      E shtrenjta ime, tani ti vlen me teper
      Si cdo kryeveper, kur koha kalon.
      As nje miss nuk me trondit sa ti
      Miss Dashuria, qe rinine e arte me zgjon.

Petrit QEJVANI,  2009

Partager cet article
Repost0

commentaires