Overblog
Suivre ce blog Administration + Créer mon blog

Présentation

 • : Solar - Plexus
 • : Le Solar Plexus est le chakra du bien-être personnel, De notre ego, de notre énergie émotionnelle pour être en harmonie avec soi et avec son entourage dans un esprit de tolérance. Ce feu, cette force, cette lumière et cette énergie dont il est le siège déterminent notre personnalité et, par conséquent, notre place dans la société et nos réactions par rapport aux conventions, aux règlements et aux lois ainsi que notre sens de la hiérarchie. Le Chakra du Plexus Solaire régit nos rapports avec le c
 • Contact

.

.

.

ALBUM DE MES PHOTOS

   

Articles Récents

Top articles

 • Adriano Celentano

  15 avril 2007 ( #Dhimbjet e "Solar - Plexus " )

  PATRIARKU I KENGES ITALIANE - Historia e orendreqesit milanez i cili me pas u be kengetari mitik i Italise - Nga Vasil QESARI … Kisha zene vend ne nje tavoline, aty ne sallen e madhe te godines se fakultetit Histori - Filologji, pikerisht ne ate qe ndodhet...

 • TRONDITJE - Petrit QEJVANI

  17 décembre 2012 ( #Poémes & Poètes )

  TRONDITJE Një grua e trondit gjithnjë një burrë Siç po bën me mua edhe ti tani Ndonese ka vite qe ndezim njeri-tjetrin Llava e dashurise ende ngroh ne brendesi.. Te shoh me vemendje, i pikelluar Per shkelqimin e zbehur te gjithckaje qe kishe: Per vijat...

 • PAUL CELAN

  19 février 2007 ( #Poémes & Poètes )

  ELOZH I LARGËSISË Në burimin e syve të tu gjallojnë rrjeta peshkatarësh në detra dallgësh plot stuhi. Në burimin e syve të tu deti mban premtimn‘ e tij. Dhe hedh aty zemrën time jetuar mes të gjallësh, rrobat qe mbaja dhe verbimn’ e një betimi : Më zi...

 • Lluka Qafoku - 'Pasqyrat e Afërditës' nga Dionis Qirixidhi

  28 mars 2008 ( #Poémes & Poètes )

  Malli i shkrimtarit, poetit, eseistit Nga pikpamja psinaltike, vepra përbën një autoterapi të sukseshme të sindromës post-traumatike të identitetit pas emigrimit të detyruar, e cila prek të gjithë ne, pjesëtarët e shoqërisë sonë, deri më sot e kësaj dite....

 • 13 JUIN 2007 – il y a un an que ma mère a disparu …

  13 juin 2008 ( #Divers )

  ETERNITE Il y a un an que ma mère a disparu. Elle est décédée dans ma ville natale de Vlora, le 13 juin 2007, à 2H45 du matin. J’ai perdu l’être le plus cher de ma vie. Elle s’est éteinte dans mes bras, sereine, divine, devenue petite par l’âge et la...

 • Desirée Dolron

  01 décembre 2006 ( #Personnages )

  DESIREE DOLRON – MES VIOLENCES DHE SHENJTERISE ( Artistja e shquar e fotografisë, Desiree Dolron mbetet gjithmonë në kërkim të një estetike absolute ku gërshetohen perfeksioni, misteri dhe violenca. Krijimtaria e saj luan me kufijtë mes jetës dhe vdekjes,...

 • GERARD PHILIPE

  25 octobre 2006 ( #Nostalgie )

  ZHERAR FILIP – PRINCI I KINEMASE - Shumë prej nesh e ruajnë padyshim të gjallë në kujtesë idhullin e brezit tonë Zherar Filipin. Për talentin, bukurinë, hijeshinë, inteligjencën ? Padyshim, por ai kishte shumë më tepër se këto. Diçka vërtet tepër misterioze...

 • Barbara - Zhak Prever

  25 novembre 2009 ( #Poémes & Poètes )

  BARBARA Mos harro Barbara, Binte shi atë dite ne Brest. E ti e qeshur ecje, E lehtë, e gëzuar, e bërë qull Nenë litarët e shiut … Mos harro Barbara ! Shiu s’pushonte në Brest, E ne u pamë në rrugën Siam. Ti qeshje E unë të buzëqesha. Ty që nuk të njihja...

 • Dionis Qirixidhi

  13 février 2008 ( #Poémes & Poètes )

  Ne foto: Dionis Qirixidhi dhe Dritero Agolli SE VITET IKIN TUTJE ... Tek lokali Guva lexoja poezitë e Jorgo Bllacit nën sfondin e këngës korçare, që Pano Taçin e mallëngjenin dhe e bënin 60 vjeç më të ri. Porsa ishim ndarë me njeriun që studionte “gjuhën...

 • MINA - Storia di una canzone

  30 janvier 2007 ( #Nostalgie )

  IL CIELO IN UNA STANZA ( Teksti nga Mogol dhe muzika nga Gino Paoli ) Këtë kengë, Mina, kengëtarja e shquar italiane e quajtur ndryshe edhe "Tigri i Kremonës", miti i paharruar i viteve '60-'70, e ka kenduar në vitin 1960 duke arritur shpejt një numër...

 • Ismail Kadaré - Un shakespearologue balkanique

  06 novembre 2007 ( #Personnages )

  Hamlet, le prince impossible À l'âge de treize ans, dans un coin perdu de l'Europe communiste, Ismail Kadaré, naïf adolescent albanais, s'empare du Hamlet de Shakespeare pour y apporter une correction de son cru : "Je me souviens de ce jour ensoleillé...

 • Si je viens à mourir - Tristan CABRAL

  18 juin 2013 ( #Poémes & Poètes )

  Si je viens à mourir qu'on me jette à la mer dans l'aube bleue des sables je trouverai ma route j'arriverai enfin à cette grande fête où mon corps fait surface à l'intérieur du sel Tristan CABRAL

 • Les "archives" de Simbad

  19 mars 2007 ( #Nostalgie )

  Silhouettes - mars 2007

 • Gerard Philippe disa dite para vdekjes

  06 mars 2013 ( #Nostalgie )

<< < 1 2